A GRADE:

Year

B&F

B&F RU

B&F RU 3rd

Best Team Man

Coaches Trophy

2015   Gareth Ottens   Ryan Darling   Scott Atkinson   Nick McCormack   Ben Pratt
2014   Gareth Ottens   James Taylor   Arryn Lloyd   Nick McCormack   Adam Conradi
2013   Ryan Darling   James Taylor   Nick McCormack   Simon McCormack   Scott Atkinson
2012   Gareth Ottens   Ryan Darling   Nick McCormack   Simon McCormack   Luke Dohnt
2011   Ryan Darling   Nick McCormack   Simon McCormack   Gareth Ottens   AJ Wood

2010

Ryan Darling

Gareth Ottens

James Taylor

Nick McCormack

Gareth Ottens

2009

Ryan Darling

Nick Humphrys

Shay Clifford

Robert Wandel

Wayne Slattery

2008

Nick McCormack

Ryan Darling

  Shay Clifford

Nick Humphrys

Glenn Hayes

2007

Nick McCormack

Shay Clifford

Paddy Keain

Shay Clifford

Ashley Hentschke

2006

Ryan Darling

Brad Bell

Simon McCormack & Jarrod Gillings

Brad Bell

Jason Agnew

2005

Simon McCormack

Ryan Darling

Nick McCormack

Simon McCormack

Nathan Zweck

2004

Ryan Darling

Todd Lawless

Jason Degabriele

Todd Lawless

Nick Humphrys

2003

Todd Lawless

Jason Degabrielle (NEFL R/U)

Ryan Darling

Nick Humphrys

Matthew Noble

2002

Simon McCormack

Todd Lawless

Simon Goldsmith

Nick Humphrys

Simon Goldsmith

2001

Simon McCormack

Glenn Hayes

Todd Lawless

Nick Humphrys

Kerry Warner

2000

Simon McCormack

Glenn Hayes

Alex Wasylkiw

Phillip Bigg

Nick Ashby

1999

Nick Ashby

Nick Humphrys

Glenn Hayes & Simon McCormack

David Thomson

Robert Wandel

1998

Steven George

Brian Grieg

Nick Humphrys

Steven Kennett

Nick Humphrys

1997

Mark Thomson

Brett Bertelsmeier

Steven George

?

Derek Altmann

1996

Nigel Vandersande (NEFL R/U)

?

?

?

Phillip Bigg

1995

Kevin Pratt

Brett Bertelsmeier

Brett Matthews (NEFL Mail Medal)

?

Simon Goldsmith

1994

Nick Ashby

Kevin Pratt

Brett Matthews

David Thomson

M Willson

1993

Neville Krieg

David Thomson

Kevin Pratt

Steve Dolling

David Hillard

1992

Mark Thomson

Scott Miller

Steven Kennett

Darren Pratt

Scott Miller

1991

Kevin Pratt

Daryl Andriske

Steven Kennett

Daryl Andriske

David Thomson

1990

Anthony Swan & Kevin Pratt

David Humphrys

Darren Pratt

L Dolling

David Humphrys

1989

Kevin Pratt

Steven Kennett

Anthony Swan

Gary Zweck

David Pratt

1988

    Brett Bertelsmeier      

 

B GRADE:

Year

B&F

B&F RU

B&F RU 3rd

Best Team Man

Coaches Trophy

2015 

  Michael Hartwig   Callen Kennett   Sam Dohnt   Rhys Baxter   Nick Schultz

2014 

  Robert Wandel   Glenn Hayes   Rhys Baxter   Robert Wandel   Joseph Pratt

2013

Simon Honner

Tom Michael

Robert Wandel

Rhys Baxter

Reuben Ottens

2012

Robert Wandel

Matthew Thomas

Tyson Webb

Tom Michael

Tom Pengilly

2011

Robert Wandel

Derryn Stringer

Matthew Noble

Derryn Stringer

Matthew Williams

2010

Rhys Baxter

Sam Clifford

Derryn Stringer

Matthew Wilkinson

James Stevens

2009

Robert Pratt

Ben Pratt

Rhys Baxter

Derryn Stringer

Rhys Baxter

2008

Phillip Bigg (BF NEFL) & Cain Meschaiti

Sam Gillings

Michael Pawley

Phillip Bigg

Robert Pratt

2007

Robert Franks

Phillip Bigg

Troy Stirling

Phillip Bigg

Derryn Stringer

2006

Kerry Warner (3rd NEFL)

Troy Stirling

Samuel Gillings

Derryn Stringer

Kerirn Rowan

2005

Kerry Warner (NEFL B&F)

Brad Kennett

Nick Ashby

Rhys Baxter

Matthew Williams

2004

Derek Altmann

Kerry Warner

Brad Kennett

Kerry Warner

Scott Welke

2003

Derek Altmann

Mark Thomson

Craig Psalia

Brad Kennett

Jeff Bigg

2002

Gerard Burns

Kevin Pratt

Mark Eime

Jeff Bigg

Kerrin Rowan

2001

Kevin Pratt (NEFL R/U)

Robert Pratt

Mark Eime

Mark Eime

Scott Weckert

2000

Mark Eime

Steven Kennett

Mark Price

Wayne Carling

Daniel Menzel

1999

Jeff Bigg

Steven Kennett & Scott Carlin

 

Jeremy Tiller

Kane McKinley

1998

Dion Elliott

Mark Elliot

Glen Tothill & Troy Stirling

Wayne Carling

 

1997

Wayne Carling

Kym Nordhausen

Gavin Poulton

?

?

1996

?

?

     

1995

?

?

     

1994

David Eckermann

Gary Zweck

Bradley Semler

Bradley Semler

Tony Button

1993

Grant Stringer

Grant Schumacher

Garry Nordhausen

Tony Button

Shane Gerhardy

1992

Grant Stringer

Grant Schumacher

Tyson Holman

Greg Murray

Andrew Hayes

1991

Grant Stringer

Grant Schumacher

Kym Woods & Brad Kennett

R Lycett

C Turner

1990

Gary Zweck

Kim Woods

Peter Pawelski

Gary Zweck

Tommy O'Donnell

1989

Andrew Semler

Grant Stringer

Darren Schumacher

Ron Foulds

Darren Hansen

1988

         

 

UNDER 17's (previoulsy known as Senior Colts):

Year

B&F

B&F RU

B&F RU 3rd

Best Team Man

Coaches Trophy

Most Improved

2015     Will Harris   Bailey Jacka   Will Pratt   Thomas Carling   Wes McNair   Rohan Angel
2014     James Hunter   Will Harris   Nick Schultz   Zac Bennett   Tyson Salter   Bailey Jacka

2013

Tyson Eime

Tyson Salter

Will Harris

Jace Andriske

Nick Schultz

Zac Bennett

2012

Tyson Eime

Ashley Giles

Jace Andriske

Dylan Underdown

Nick Schultz

Louis Jaeschke

2011

Cameron Andriske

Drew Salter

Harry Norton

Harry Norton

Jessie Scutcheon

Dylan Underdown

2010

Rueben Ottens

Andrew Elix

Cameron Andriske

Rueben Ottens

Luke Mugge

Drew Salter

2009

Caleb Lloyd

Mickey Atkinson

Aaron Lloyd

Mickey Atkinson

Rueben Ottens

Joshua Fountain

2008

Arryn Lloyd

Josh Growden

Mickey Atkinson

Jackson Pritchard

Joe Pratt

Daniel Krieg

2007

Alex Brackstone

Josh Growden

Arron Dyk & Sam Clifford

Arryn Lloyd

Wayne Slattery

Josh Fountain

2006

Scott Atkinson

Alex Brackstone

Ryan Lloyd

Ryan Lloyd

Simon Krieg

Joe Pratt

2005

Sam Clifford

Alex Brackstone (Jnr)

Michael Condo & Lachlan Hewett

Tim Growden

Alex Brackstone (Jnr)

Kiel Kennett

2004

Tyron Prior (NEFL B&F)

Joel Donegan

Todd Price

Joel Donegan

Ben Builder

Justin Zweck

2003

Ben Reschke

Shay Clifford

Tyron Prior

Scott Humphrys

Ben Builder

Tim Growden

2002

Gareth Ottens

Nick McCormack

Ryan Darling (NEFL B&F)

Jason Agnew

Shay Clifford

Scott Humphrys

2001

Nick McCormack

Ryan Darling (NEFL B&F)

Adam Conradi

Nathan Zweck

Jamie Angel

Ben Bajak

2000

Matthew Noble

Ashley Hentschke

Adam Price

Jason Agnew

Matthew Clark

Ben White

1999

Matthew Noble

Ashley Hentschke

Sam Nelson

Craig Psalia

Rhys Baxter & Matthew Clark

Zennon Harvey

1998

Glenn Hayes

Simon McCormack

Matthew Blackborough & Daniel Zubrinich

Craig Psalia

Matthew Noble

Solomon Burns

1997

Brad Nordhausen (NEFL B&F)

Sean Coffey

Glenn Hayes

?

?

?

1996

?

?

?

?

?

Derek Altmann

1995

?

?

?

?

?

?

1994

Cory Stirling

Patrick Turner

John Hansman

Cory Stirling

Robert Pinal

Matthew Wiech

1993

John Hansman

Jade Clements

Troy Stirling

Cory Stirling

Vincent Taylor

Ben Stringer

1992

Andrew Murphy (NEFL R/U)

Bradley Semler

Jason Holman

David Hillard

Troy Stirling

Ben Scott

1991

David Freebairn

Travis Schumacher

David Hillard

Bradley Semler

Nathan Stringer

Angus Turner

1990

David Thomson

Mark Kotz

Martin Burns

Bradley Semler

Craig Turner

Nathan Stringer

1989

Glen Tothill

Chris Large

Mark Kotz

Simon Keller

Craig Turner

Bradley Semler

1988

?

?

?

?

?

?

 

UNDER 14's (previously known as junior colts):

Year

B&F

B&F RU

B&F RU 3rd

Best Team Man

Coaches Trophy

Most Improved

2015     Earl Evangelista Blake Bertelsmeier   Angus Kennett   Todd Hombsch   Tyson Greig Cham Gajanayake
2014     Brayden Eime   Shelby Toholke   Earl Evangelista   Shelby Toholke   Mason Calvert   Jack Salter

2013

Will Pratt

Nick Barr

Shelby Toholke

Bradyen Eime

Tom Carling

Scott Hombsch

Shelby Toholke

2012

David Giles

Will Harris

Will Pratt

Joesph Cummins

Scott Hombsch

Nick Barr

2011

Ashley Giles

NIck Schultz

James Hunter

James Hunter

Travis Strawbridge

Bailey Jacka

2010

Jace Andriske

Ashley Giles

James Hunter

Tom Norton

Craig Walkley

Travis Strawbridge

2009

Cameron Giles

Ashley Giles

Dylan Underdown

Jace Andriske

Dylan Underdown

Ashley Giles

2008

Caleb Lloyd & Andrew Elix

Cameron Giles

Harry Norton

Harry Norton

Andrew Elix

Dylan Underdown

2007

Josh Growden

Sam Dohnt

Caleb Lloyd

Cameron Andriske

Harry Norton

Chris Raven

2006

Josh Growden

Caleb Lloyd

Sam Dohnt

Josh Growden

Josh Growden

Matthew Volgensang

2005

Josh Growden

Aaryn Lloyd

Caleb LLoyd

Simon Krieg

Josh Growden

Nathan Pope

2004

Sam Clifford

Josh Growden

Aaryn Lloyd

Aaryn Lloyd

Simon Krieg

Harry Norton

2003

Kiel Kennett

Scott Atkinson

Alex Brakstone (Jnr)

Ryan Lloyd

Callen Kennett

Wayne Slattery

2002

Ben Dohnt

Todd Price

Scott Atkinson

Benji Angel

Sam Clifford

Ben Fuller

2001

Tyron Clark

Scott Humphrys

Kiel Kennett

Scott Humphrys

Joel Donegan

Benji Angel

2000

Nick McCormack

Joel Donegan

Darren Coombe

Nick McCormack

Scott Humphrys

Bradley Martin

1999

Adam Conradi

Ryan Darling

Nick McCormack

Kyle Griffin

Joel Donnegan

Brett Brackstone

1998

Adam Conradi (NEFL B&F)

Ryan Darling

Nick McCormack

Stuart Hentschke

Nathan Zweck

Shay Clifford

1997

James Gay

Michael Gower

Ryan Darling

?

?

?

1996

?

?

?

?

?

?

1995

?

?

?

?

?

?

1994

Daniel Zubrinich

Brad Nordhausen

Glenn Hayes

Brad Nordhausen

R Higgins

Ryan Wood

1993

Kym Nordhausen

Matthew Stirling

Nick Humphrys

Robert Wandel

Sean Coffey

Chad Fels

1992

Kym Nordhausen (NEFL R/U)

Vincent Taylor

Matthew Wiech

Kym Nordhausen

M Richards

Justin Menzel

1991

Troy Kleinig

Patrick Turner

Vincent Taylor

Troy Kleinig

S Hann

Robert Wandel

1990

Troy Stirling

Troy Klienig

Ben Wandel

M Nottle

Ben Stringer

Stuart Wood

1989

Ben Wandel

Travis Schumacher

Justin Keller

David Hillard

Nigel Zweck

Ben Stringer

1988

Stuart Wood

Travis Shumacher

 

 

OTHER AWARDS:

Year

Most Improved A & B

Most Attended Practice (by Senior player)

Junior Sportsmanship Award

Rising Star 

2015

Reuben Ottens  Winner: Jack McRae
Runner up: Jace Andriske
Scott Hombsch  U17: Brayden Eime
U14: Billy Francis

2014

Arryn Lloyd  Winner: Brodie McCormack Thomas Carling  

2013

Luke Mugge  Winner: Brodie McCormack Nick Schultz  

2012

James Cook

 

Winner: Nick McCormack

Runner up: Luke Dohnt

Jace Andriske

 

2011

Kyle Griffin

 

Tyson Eime

 
2010 Tom Michael Winner: Luke Dohnt

Runner Up: Simon McCormack

Maddoc Greet  
2009 Kiel Kennett Winner: Simon Goldsmith

Runner Up: Robert Wandel

Cameron Andriske  
2008 Justin Zweck Robert Wandel & Simon McCormack Arryn Lloyd  
2007 Matthew Williams   Simon Krieg  

2006

Todd Michael   Ryan Lloyd  

2005

Tyron Clark

     

2004

Nathan Zweck

     

2003

Dan Richards

     

2002

Matthew Clark      

2001

Mark Price      

2000

Rhys Baxter      

1999

Glen Hayes      

1998

Rohan Welke      

1997

Robert Wandel

     

1996

Phillip Bigg

     

1995

Michael Jamieson

     

1994

Glen Tothill

     

1993

Andrew Murphy

     

1992

Darren Clark

     

1991

Ricky Clark

     

1990

Tyson Holman

     

1989

Wayne Carling

     

1988

       

NEFL Awards

Year

NEFL Mail Medal

NEFL  Leading Goal Kicker

NEFL Team of the Year

2016 A Grade R/Up Caleb Lloyd
B Grade R/Up Tyson Eime
Under 17's R/Up Brayden Eime
   
2015     Gareth Ottens (Vice Captain), Scott Atkinson, Ryan Darling
2014      

2013

B Grade R/Up Robert Wandel

Under 17's R/Up Tyson Eime

 B Grade Ben Pratt Snr  James Taylor (Half Forward flank), Jarrod Gilling (Centre Half Forward), Ryan Darling (Captain, Centre), Gareth Ottens (Half Back Flank), Arryn Lloyd (Interchange) 

2012

A Grade Mail Medal Ryan Darling

   

2011

 A Grade R/Up Ryan Darling  A Grade Scott Atkinson Jarrod Gillings (Centre Half Forward), Scott Atkinson (Half Forward Flank), Ryan Darling (Captain, Centre), Craig Robinson (Half Back Flank), Gareth Ottens(Centre Half Back), Wayne Slattery (Interchange), Nick McCormack (Interchange), Brett Ireland (Coach of the year)
2010  A Grade R/Up Ryan Darling    Jarrod Gillings (Centre Half Forward), Ryan Darling (Captain, Centre), Gareth Ottens (Full Back), Brad Bell ( Rover), Brett Ireland (Coach of the Year)
2009  A Grade Mail Medal Ryan Darling   Nick Humphrys (Vice Captain, Full Back), Ryan Darling (Ruck Rover), Nick McCormack (Interchange)
2008 B Grade B&F Phillip Bigg   Jarrod Gillings Centre Half Forward, Glenn Hayes (also make Zone) Wing, Nick Humphrys(VC) Full back, Ryan Darling (also made Zone) Ruck Rover and Nick McCormack interchange.
2007     Simon McCormack ( Half Forward Flank), Jarrod Gillings (Centre Half Forward), Nick McCormack ( Wing), Nick Humphrys (Full Back), Mark Thomson (Coach of the year) 
2006
Junior Colts R/U: Josh Growden.
 
 
A Grade: R/U Ryan Darling
   

2005

B Grade:

Kerry Warner

   

2004

Senior Colts:

Tyron Clark
B Grade R/U: Derek Altmann

   

2003

A Grade R/U:

Jason Degabrielle

B Grade: Mark Thomson  

2002

Senior Colts:

Ryan Darling
B Grade R/U: Gerard Burns

   

2001

B Grade R/U: Kevin Pratt
Senior Colts: Ryan Darling

   

2000

B Grade: Mark Eime

   

1999

Junior Colts:

Adam Conradi

   

1998

B Grade B&F:

Ricky Clark

   

1997

Senior Colts B&F:

Brad Nordhausen
A Grade R/U: Nigel Vanderzande

   

1996

-

   

1995

A Grade B&F:

Brett Matthews

   

1994

-

Bevan Clifford & Brett Bertlesmeir

 

1993

-

Bevan Clifford

 

1992

Junior Colts R/U:

Kym Nordhausen

Bevan Clifford

 

1991

-

Brett Bertlesmeir

 

1990

B Grade B&F:

Gary Zweck

Daryl Andriske

 

1989

-

Darren Clark

 

1988

     

Kevin Pratt - R/U B Grade - Year??

 

 

 

 

 

Play By The Rules

ANZAC
PlayByTheRules